Jak financovat byt v novostavbě

Financování bytu v novostavbě má svá specifika. Zejména pokud byt ještě není zkolaudován resp. výstavba ani nezačala.

Zatímco při koupi staršího bytu mohou majitelé vyžadovat peníze v hotovosti, novostavbu lidé nejčastěji financují přes hypotéku. Poradíme vám, jaké máte možnosti a na co je třeba si dávat pozor.

Při koupi nového bytu se nejčastěji využívá hypotečního úvěru, stavebního spoření, případně jejich kombinace se spotřebním úvěrem. Výběr způsobu financování závisí na vaší finanční situaci, ale i na podmínkách při koupi bytu, které určí developerská společnost.

Pokud byste kupovali zkolaudovaný byt, který je dokončen tak jde o klasickou koupi bytu, která nebývá komplikovaná. Zatímco bytový dům není postaven nebo jeho výstavba developerem ještě probíhá a kupovaný byt je ve výstavbě, mluvíme o projektovém financování nebo jinak, o financování v developerských projektech.

Zde mohou nastat dvě situace – banka, kterou jste si vybrali k financování hypotékou, je financující bankou i pro developera, který realizuje výstavbu bytového domu nebo je to jiná banka. Pravidla splácení nemusí být velmi odlišná, ale jednodušší pro ohodnocení či zakládání bytu a čerpání minimální první tranše tedy první splátka, bývají – je-li financující banka stejná – přece jen jednodušší.

JAKOU NEMOVITOST ZALOŽIT
Developerské společnosti obvykle vyžadují již před podpisem smluv složení rezervačního poplatku například 2 000 eur. Tato částka nebývá vysoká, při podpisu smlouvy je pak určen plán splátek, tyto splátky tvoří vždy určité % z ceny bytu.

Teoreticky byste mohli založit bance jakoukoli jinou nemovitost ve svém vlastnictví nebo ve vlastnické jiné osoby, například rodiče, ale v praxi je to nejčastěji právě financovaný byt ve výstavbě, který je předmětem zabezpečení pro vaši hypotéku. Banka si byt ohodnotí a vše ostatní zajistí.

NEBOJTE SE POŽÁDAT O RADU
Poraďte se osobně v pobočce své banky nebo pošlete otázku online přes webovou aplikaci – zjistíte tak, jak můžete financovat konkrétní výstavbu, jaká specifika má daný developerský projekt, co Vám hypospecialista v bance poradí. Projekty financování mohou mít svá specifika, která Vám vysvětlí odborníci – a Vy přece chcete co nejdříve bydlet ve svém. Proto je konkrétní rada velmi důležitá.

Pokud se rozhodnete pro hypoteční úvěr, měli byste počítat is tím, že úvěr ve výši 100% již dnes banky vzhledem ke stávající legislativě neposkytují. Kdo potřebuje více než 80 či 90 % hodnoty zastavené nemovitosti, může zkombinovat hypotéku se spotřebním úvěrem. Půjčit si však do výše 80% z hodnoty zakládané nemovitosti není obvykle problém. Ideální pokud jste doposud spořili a máte alespoň 10% z ceny bytu naspořeno. Spoření Vám nejen pomůže na začátku, ale můžete díky němu získat také výhodnější úrokovou sazbu na hypotéce. Nezapomeňte ani na pojištění, nikdy nevíte, co se jednou může stát.

Nejlepší je při žádosti o hypoteční úvěr poradit se přímo v bance, od které si chcete půjčit. Kvalifikovaní specialisté na hypotéky vám poradí iv tom, jakou úrokovou sazbu můžete získat, vysvětlí vše o pojištění úvěru, i to, za jak dlouho je banka schopna hypotéku schválit a peníze převést na váš účet nebo na účet prodejce bytu nebo podle plánu splátek na účet developera.

CO NABÍZEJÍ DNEŠNÍ HYPOTÉKY
Banky poskytují hypoteční úvěr klientům, kteří prokáží dostatečnou bonitu a banka může zřídit zástavní právo. Banky u hypoték nabízejí několik možností úrokové sazby. Nejčastěji si můžete vybrat mezi fixovanou sazbou na 1 až 10 let. Jelikož stále přetrvává období nízkých sazeb, je výhodné si fixovat sazbu na déle, minimálně 3 nebo 5 let. Délka splatnosti celé hypotéky je obvykle od 5 do 30 let a úvěr vám poskytnou od výše 7 či 10 000 Eur. Maximální výše úvěru závisí zejména na vaší schopnosti splácet úvěr a na hodnotě, kterou má zakládaná nemovitost. Hypoteční úvěr můžete čerpat dvěma způsoby – jednorázově nebo postupně v jednotlivých tranších. Závisí to na tom, jak jste se s bankou dohodli a zda se jedná o výstavbu bytu nebo koupi dokončeného bytu po kolaudaci. Při koupi dokončeného bytu je vhodnější jednorázové čerpání, jedná-li se o financování v projektu, kde byt ještě dokončený není případně jeho výstavba ani nezačala, určitě bude nutné postupné čerpání úvěru v tranších. Jejich výše a počet závisí na konkrétním financování – tedy na podmínkách banky a developera.

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Fantastický vynález do domácnosti. Probudí vás šálek kávy

I vy patříte k lidem, kteří si ráno bez pořádného šálku kávy neumí představit? Nebo máte dokonce problém vůbec vstát z postele, dokud nedostanete...

Dobrých sousedů si važte! Špatné vztahy zhorší vaše zdraví

Máte dobré sousedy nebo soustavně posloucháte křik, bouchání, hlasitou hudbu, vidíte nepořádek všude kolem, a když se setkáte neumíte si přijít na jméno? Sousedské...

Další články autora