Dobrých sousedů si važte! Špatné vztahy zhorší vaše zdraví

Máte dobré sousedy nebo soustavně posloucháte křik, bouchání, hlasitou hudbu, vidíte nepořádek všude kolem, a když se setkáte neumíte si přijít na jméno? Sousedské soužití může významným způsobem ovlivnit náš život i naše zdraví. Mluví o tom nová studie vědců z Fakulty psychologie na Univerzitě v Michiganu.

Jak výzkum probíhal?

Celý výzkum probíhal od roku 2006. Odborníci zjistili, že prostředí, ve kterém člověk žije může mít negativní nebo pozitivní vliv na srdce člověka. Výzkumníci sledovali kardiovaskulární stav 5 276 dospělých Američanů ve věku nad 50 let, kteří nikdy předtím neměli srdeční problémy.

Na začátku výzkumu požádali své respondenty, aby ohodnotili kvalitu svého sousedského života na stupnici od 1 do 7. Brali přitom v úvahu zda se cítí být součástí sousedské komunity, zda si myslí, že by jim sousedé pomohli v případě potřeby, zda jsou důvěryhodní a přátelští .

Výzkumníci při studii brali v úvahu i další faktory, jako věk, pohlaví, rodinný stav, vzdělání, duševní zdraví, životní styl, finanční situaci, hmotnost, zdravotní problémy jako cukrovka nebo vysoký krevní tlak. I po zohlednění všech těchto faktorů, dospěly ke stejným výsledkům, a sice, že dobré vztahy znamenají i lepší zdraví.

Na druhé straně však vědci uvádějí, že nebyla zohledněna genetická predispozice jednotlivců.

Dobré sousedské vztahy, méně infarktů

Dobré sousedské vztahy a sociální podpora okolí přispívají k lepšímu zdraví, a to platí obzvláště pro starší lidi, kteří jsou náchylnější k některým onemocněním. Na základě získaných poznatků došli k závěru, že dobré vztahy se sousedy mohou snížit riziko infarktu. Každý jeden bod na stupnici přitom představoval o 17% nižší riziko infarktu.

Podle autorů studie, kterou vedl Eric Kim, může přispět sousedská soudržnost a důvěra ik vyšší fyzické aktivitě, jako jsou například společné procházky, které mohou fungovat jako prevence proti některým chorobám. Nezanedbatelným faktorem je i stres, který nám mohou špatní sousedé a vztahy s nimi způsobovat, a tím výrazně ovlivňovat naše zdraví.

Proto, pokud máte dobré sousedy, važte si toho a udržujte si jimi přátelské kontakty. Ty jsou totiž někdy, stejně jako zdraví, k nezaplacení.

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Fantastický vynález do domácnosti. Probudí vás šálek kávy

I vy patříte k lidem, kteří si ráno bez pořádného šálku kávy neumí představit? Nebo máte dokonce problém vůbec vstát z postele, dokud nedostanete...

Potřebujete uklidit obývací pokoj? Tyto věci vyhoďte!

V mnoha domech je obývací pokoj místem, kde trávíme nejvíc času. Bavíme se tam s přáteli, hrajeme si s dětmi, koukáme na televizi a...

Další články autora