Životnost plastových oken

Jak dlouho vám budou sloužit nová plastová okna? Při dodržení doporučené péče má kvalitní výrobek potenciál dobře a spolehlivě sloužit desítky let.

SPRÁVNÁ ÚDRŽBA
Kvalitní výrobek, dodržení údržby doporučené výrobcem a ohleduplné zacházení s plastovými okny a dveřmi jsou základní předpoklady toho, aby dlouho a dobře sloužily. Platí to obecně pro všechna moderní okna. „I když se plastová okna označují jako bezúdržbová, týká se to jejich povrchové úpravy. Kromě pravidelného mytí nevyžaduje jejich povrch žádnou další péči,“ vysvětluje Ing. Jiří Korbelář technický manažer VEKRA OKNA a dodává, „je nezbytné chránit povrch plastových oken před mechanickým poškozením, ale například i před pokreslením od dětí, může jít poškození, které prakticky není možné odstranit.“

Promazat a nastavit kování a zjistit stav těsnění – to jsou dva základní pilíře pravidelné údržby všech moderních oken, která byste neměli podcenit. Obecně platí, že správně izolovat mohou jen dobře nastavená okna. Pokud zjistíte, že okna drhnou, jdou těžko zavírat nebo přes ně táhne, měli byste se buď sami pustit podle návodu do nastavení, případně kontaktovat odborný servis dodavatele. Někdy postačí jen pohyblivé části promazat a kápnout pár kapek silikonového oleje do míst vyznačených na kování. Pokud dojde k opotřebení částí kování nebo poškození těsnění, je třeba zajistit odborný servis.

JAK POZNÁT KVALITNÍ PLASTOVÁ OKNA
Vysoká kvalita je samozřejmě hlavním předpokladem toho, aby plastová okna dlouho a dobře sloužila. Pokud se křídla nebo rámy plastových oken přehnou a nejdou nastavit, nemohou okna zajistit požadované izolační vlastnosti. Proto musí být plastová okna dostatečně vyztužena kovovou výztuhou, která je skryta uvnitř profilu. Dvojnásob to platí u barevných plastových oken a velkých stavebních prvků.

Ověřit, jak jsou plastová okna vyztužená bez jejich rozřezání je prakticky nemožné, proto se vyplatí věnovat pozornost výběru dodavatele. „Okna si kupujeme většinou jen jednou za život, proto se vyplatí vědět, kdo a kde je vyrobil,“ dodává Ing. Korbelář z VEKRA.

REÁLNÁ A MORÁLNÍ ŽIVOTNOST PLASTOVÝCH OKEN
Plastová okna při správné údržbě a šetrném zacházení mají potenciál vydržet 50 i více let. Na trh však přicházejí stále nové a inovované výrobky, které reagují na zvyšující se požadavky na tepelnou izolaci. To je realita, která platí snad v každém oboru a jinak to není ani u oken.

V současnosti jsou u plastových oken již prakticky standardem profily se stavební hloubkou alespoň 70 mm a se středovým systémem těsnění, které jsou osazeny izolačním trojsklem. Vlastnosti profilů i zasklení se za poslední roky výrazně zlepšily a je velmi obtížné říci, kam se posunou plastová okna za dalších pět či deset let.

Pokud bychom měli vyjádřit určitou morální životnost plastových oken, můžeme mluvit o dvaceti či třiceti letech. Výhodou moderních plastových okenních systémů je to, že je lze poměrně snadno zasklit například novým izolačním zasklením s lepšími vlastnostmi. Vedle profilového systému je právě izolační zasklení zásadní z hlediska vlastností oken.

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Fantastický vynález do domácnosti. Probudí vás šálek kávy

I vy patříte k lidem, kteří si ráno bez pořádného šálku kávy neumí představit? Nebo máte dokonce problém vůbec vstát z postele, dokud nedostanete...

Dobrých sousedů si važte! Špatné vztahy zhorší vaše zdraví

Máte dobré sousedy nebo soustavně posloucháte křik, bouchání, hlasitou hudbu, vidíte nepořádek všude kolem, a když se setkáte neumíte si přijít na jméno? Sousedské...

Další články autora