Tipy před koupí bytu

Koupě bytu je nesnadná záležitost. Obvykle zahrnuje nejen velkou dávku trpělivosti, ale i značnou míru zvažování, porovnávání jednotlivých parametrů a rozhodování se pro „tu správnou“ kombinaci jednotlivých kritérií. Samozřejmě, při rozhodování je třeba vzít v úvahu několik aspektů. Na první pohled levný byt nemusí být v konečném důsledku levnější než ten s vyšší pořizovací cenou a jak si ukážeme níže, samotná pořizovací cena je jen jedna část celé skládačky vedoucí k ideálnímu bydlení.

Objektivní argumenty a chladná hlava:

První základní faktor výběru je jednoznačně náš rozpočet a finanční možnosti, resp. cena, kterou jsme ochotni či schopni zaplatit za byt – případně i jeho rekonstrukci. Zde jsme jednoznačně limitováni financemi, které máme k dispozici, přičemž jejich výše se skládá z peněz v hotovosti a možné výše hypotečního úvěru, který lze získat od některé z bank. Pokud se zaměříme na samotnou finanční výhodnost koupě, je třeba jako druhý faktor vzít v úvahu výši poplatků (zálohových plateb – plateb spojených s užíváním bytu) za správu domu a to v souvislosti s výší hypotéky. Pokud předpokládáme, že na nový byt potřebujeme vyšší hypotéku a počítáme s vyšší splátkou, určitě nás potěší fakt, že za samotné poplatky zaplatíme méně než při koupi staršího bytu.

Matematika je jednoduchá. Porovnání dvou bytů stejné velikosti ve stejné lokalitě při 100 procentním financování prostřednictvím hypotečního úvěru se splatností 30 let:

Při koupi 2i bytu v novostavbě za pořizovací cenu 125 000, – € vás vyjde splátka hypotečního úvěru přibližně na 520, – €. Měsíční zálohové platby jsou v případě novostaveb této rozlohy zpravidla ve výši do 100, – €, spolu měsíční náklad sestávající ze splátky hypotéky a platby za užívání bytu představuje částku cca. 620,-€.

Splátka hypotéky při koupi staršího nezrekonstruovaného bytu v nezatepleném domě při kupní ceně bytu 100 000, – € vás vyjde měsíčně na 420, – €. Ke splátce hypotéky je třeba samozřejmě připočítat platbu za služby spojené s užíváním bytu, které se v takovém případě pohybují v rozmezí 170,-€ až 190,-€ měsíčně. Společně tedy měsíční platba za bydlení představuje částku 590, – € až 610, – €. Rozdíl ve výši celkových nákladů – plateb za bydlení je tedy v konečném důsledku minimální ale komfort bydlení při koupi novostavby je jednoznačně vyšší. Nemluvě ještě o nákladu na rekonstrukci staršího bytu, který můžeme v průměru odhadnout na 10.000, – € a také o hodnotě samotné nemovitosti v době o dalších 5 – 10 let, kdy to bude o srovnání řekněme 60 letého bytu a 15 letého bytu. V neposlední řadě je třeba počítat i postupným zvyšováním plateb za služby spojené s užíváním bytu (nárůst cen energií, potřebné opravy bytového domu a společných částí), které v případě staršího bytového domu budou narůstat podstatně rychleji než v případě novostavby.

Můžeme tedy říci – Ano, při koupi staršího bytu bude kupní cena nižší a samotná výše hypotéky nižší, je třeba si však uvědomit, že tento náklad zůstane v obou případech ( koupě staršího bytu / koupě novostavby ) po dobu splácení více méně fixní, na rozdíl od výše poplatků spojených s užíváním bytu a energií, které neustále stoupají a stoupat v čase i budou. Také je třeba počítat s průběžnými opravami staršího domu a tedy nárůstem příspěvku do fondu oprav. Na margo poplatků za správu je třeba už jen dodat, že před koupí bytu si je nesmíte nechat zapomenout předložit v písemné formě a to buď od majitele, nebo správce. Spolu s tím je třeba se informovat na plánované rekonstrukce bytového domu.

Pro zachování objektivnosti je ale třeba dodat, že i starý dům, který je průběžně opravován, případně je již zateplený, má své výhody. Nečekají vás překvapení v podobě použití nekvalitních materiálů při výstavbě, „sedání“ domu a následné pukliny, zatékání, plísně či problémy se zavíráním oken a dveří.

Při obhlídce bytu nezapomeňte na obhlídku společných prostor, sklepy, garáže, zkontrolujte i balkon či terasu. Prohlídky provádějte zásadně během denního světla a bez časového stresu. Předejdete nervozitě a budete mít dostatek času všimnout si každého detailu. Prověřte si také deklarované rozměry bytu, později byste mohli být nepříjemně překvapeni.

A tak více než kdy jindy platí dvakrát měř a jednou stříhej. Nenechte se oklamat a nepodlehněte svým emocím. Rozhodujte se racionálně a zhodnoťte všechna pro a proti. Jde přece o vaši spokojenost a vaši nemovitost.

Ubytování v Krkonoších s dětmi: Tipy na nejlepší rodinné hotely a chaty

Ubytování v Krkonoších s dětmi je oblíbeným tématem pro rodiny, které chtějí plánovat svou příští dovolenou. Krkonoše, které se nacházejí na severu České republiky,...

Co jsou kanabinoidy a jak fungují?

Kanabinoidy představují látky, o kterých se stále častěji hovoří v souvislosti se širokým spektrem jejich pozitivních účinků. Které to jsou? Co jsou kanabinoidy a jaký...

Fantastický vynález do domácnosti. Probudí vás šálek kávy

I vy patříte k lidem, kteří si ráno bez pořádného šálku kávy neumí představit? Nebo máte dokonce problém vůbec vstát z postele, dokud nedostanete...

Další články autora