Tipy na cestování levně

Jak si zabalit věci na cestu pod 7 kg? Jde to!

Taky se Vám pravidelně stává, že když se blíží poslední dny Vaší dovolené, zjišťujete, že máte v kufru tolik nepoužitých věcí? Věcí, které jste třeba vůbec nevzali na sebe. Já to tak měla na každé dovolené. Při každém balení, byl můj původní záměr, nebrat si s sebou zbytečnosti. To ale vždycky brzy vzalo za své. Začalo to přebíráním věcí ve skříni. Najednou jsem každé druhé šaty, kalhoty, kraťasy, trika, tílka prostě nutně potřebovala. Protože tohle se hodí k jen tomu a tohle zase k úplně něčemu jinému. A navíc musím mít přece něco na cestu k moři, něco na výlety, něco na večerní procházku, další věc na cestu na trh… A kufr byl najednoju plný k prasknutí, jenže mnohokrát vlastně zbytečně.

Když cestujete s kamarádkou, určitě Vám nenabídne místo v jejím kufru, je na tom totiž úplně stejně, jako Vy. Zato když cestujete s mužem, využíváte jeho kufr na praktické věci a Váš na „nezbytně“ nutné věci, bez kterých prostě odjet nemůžete! Postupem času mi ale začalo vadit právě to, že mám s sebou věcí tolik. Věděla jsem, že je za dovolenou prostě neunosím a kupodivu si toho během pobytu ani nevšimnu. Prostě je vůbec neužiju. Mnohem víc jsem je potřebovala při jejich balení, než když mělo dojít na jejich nošení. Zrovnatak, to bylo s velkým množstvím drogerie, kterou jsem vozila s sebou. Většinou jsem při cestě domů musela vyhodit jen zpoloviny vypotřebované gely a šampóny, abych měla místo v kufru třeba na suvenýry.

Bylo úplně jedno jestli jsem jela na dvoutýdenní dovolenou, nebo prodloužený víkend, stejně jsem měla vždycky milion věcí. Rozhodla jsem se tedy, že na další cestu už nebudu mít kufr plný k prasknutí, ale nechám ho „dýchat“.

Takže jak se sbalit, aby byl dodržen cíl – cestovat nalehko:

Začněte výběrem kufru.

Pokud jich máte víc, zvolte ten nejmenší. Bezkompromisně. Popřípadě si ho kupte, protože si tenhle způsob cestování oblíbíte. Menší kufr je prostě záruka toho, že se Vám do něj nic nepotřebného nevejde.

Co do kufru.

Vezměte si oblečení, které je tzv. multifunkční. To znamená, že ho můžete kombinovat s dalšími věcmi a má vícero využití. Neberte si pět stejných trik a pět podobných sukní. Stejně je nevyužijete. Berte si oblečení, které je lehké a rychle schne. Pokud Vám bude zima, můžete ho na sebe vrstvit. Spodní prádlo si jednoduše přeperete, není potřeba mít s sebou kompletní garderobu. Co se týká kosmetiky, volím u všeho menší balení. Zrovnatak jako u oblečení je dobré volit věci také multifunkčně. Je fajn mít třeba sprchový gel, který můžete použít na tělo i vlasy, popřípadě s ním přeprat to nejnutnější.

Jak si zabalit.

Do kufru nejdříve naskládejte oblečení a věci, které zaberou nejvíce místa. Zbylý prostor pak vyplňte věcmi menšími. Já do tohoto prostoru naskládám např. spodní prádlo, ponožky, plavky, krémy, gely a další. To, co by mohlo vytéct nejprve vložte do malých igelitových uzavíratelných sáčků. Nabíječky nebo adaptéry dejte klidně do bot. Léky vybalte z krabiček a vemte pouze platíčka. Věci, u kterých víte, že si je v den odjezdu a příjezdu můžete vzít na sebe, si prostě oblečte.

Princip je jednoduchý: Žabky si sbalím do kufru, kecky si vezmu na nohy. Brýle a kloubouk si rovnou nasazuji na hlavu. V dnešní době se člověk nemusí bát toho, že pokud něco zrovna nemá s sebou, neměli by to v daném hotelu, penzionu, nebo že by si to nemohl v jiné části světa dokoupit.

Zásadně nevozím věci jako fény, deštníky, pláštěnky, knihy, tuny opalovacích krémů a kosmetiky. Místo knížek vozím elektronickou čtečku. Protože moc ráda fotím, foťák si vždy beru do menšího batůžku, který vezu s sebou, a ve kterém mám také doklady.

Je fajn, pokud Vám v kufru trochu místa zůstane, hodí se na suvenýry nebo dárky, které si případně přivezete. Věřte, že si na tenhle styl cestování rychle zvyknete a ještě jej i časem vypilujete do detailů a dalších vychytávek.

Ať se Vám tedy lehce cestuje nalehko!

To Top