10 rad, na co si dát pozor při koupi bytu či domu

Koupě domu či bytu je jedna z největších životních investic, a tak se vyplatí nad ní zodpovědně pouvažovat, určit si priority a zahodit růžové brýle. V praxi to znamená neplatit navíc za to, co nepotřebujete, ale zase nešetřit na věcech, na kterých vám opravdu záleží. Přinášíme vám 10 faktorů, na které je třeba se zaměřit, protože právě u nich lidé dělají chyby nejčastěji.

  1. URČETE SI FINANČNÍ STROP
    Většina lidí hledajících nové bydlení nemá k dispozici dostatečnou hotovost, ale plánuje koupi nemovitosti řešit hypotékou. Nejprve si ujasněte, v jaké cenové rovině se pohybujete, abyste mohli svoji novou nemovitost komfortně splácet. Uvažujte nejen nad aktuální situací, ale také nad finanční perspektivou na nejbližší roky. Nejlepší je při žádosti o hypoteční úvěr poradit se přímo v bance, od které si chcete půjčit. Kvalifikovaní specialisté na hypotéky vám poradí, jaké máte možnosti as jakou finanční rezervou máte počítat do budoucnosti. V současnosti, kdy platí již přísnější pravidla ohledně maximální výše hypotéky, kterou vám banka může poskytnout, byste měli začít zvažovat koupi nového bydlení až tehdy, kdy máte našetřeno alespoň 10 % ceny nemovitosti. Odpovědné vůči vám samotnému je nejen si půjčit, ale mít pod kontrolou všechny vaše pravidelné výdaje, mezi nimiž by neměla chybět finanční částka, kterou jste schopni měsíčně odkládat v rámci spoření z vašeho příjmu.
  2. ZJISTĚTE SI CENU PRODÁVANÝCH NEMOVITOSTÍ
    Udělejte si přehled na realitním trhu a navštivte některý z realitních portálů. Podívejte se na nemovitosti s různými lokalitami a porovnejte prodejní ceny. Pokud již máte přesně vyspecifikovanou lokalitu, kde chcete bydlet, zaměřte se na byty či domy s podobnou velikostí a stavem. A nezapomeňte ani na občanskou vybavenost v lokalitě nemovitosti.
  3. POZOR NA DLOUHOVÉ NABÍDKY
    Možná uvažujete nad nemovitost, kterou jste již viděli na různých realitních portálech a „zavadili“ jste o ni v posledních týdnech již vícekrát. Dlouhověkost nemovitosti v inzerci může být znamením, že její cena je nadhodnocena. Prohlídka vám může napovědět, jestli je to jen špatně nastavená cena nebo nemovitost skrývá nějaké riziko.
  4. ZVOLTE SI LOKALITU, KTERÁ VYHOVUJE PRÁVĚ VÁM
    Nejzásadnější vliv na cenu nemovitosti má lokalita. Rozdíly mohou být propastné nejen v různých regionech, ale také v rámci jednoho města. Volba závisí především na vašich potřebách, zamyslete se, zda dáte přednost většímu prostoru na kraji města, nebo raději menšímu blíže vašim bodům zájmu, abyste pak neminuly rozdíl v ceně na každodenní rozvážení autem na dlouhé tratě. Lokalita je v ceně odrážená, ale do jaké míry, to musí zvážit každý individuálně. Záleží samozřejmě na finančních možnostech jednotlivce. Důležité je si promyslet jestli kupujete nemovitost „jen“ na pár let, nebo na delší etapu svého života.
  5. DOBRÁ LOKALITA NENÍ POUZE O POLOZE
    Při výběru místa vašeho bydlení se neorientujte jen na blízkost k centru. Některé městské a obecní čtvrti mohou mít kvalitní infrastrukturu, dostatek parkovacích míst i občanskou vybavenost. Lokalita, kde v pěší dostupnosti pohodlně nakoupíte, naleznete školky, školy, instituce či různé služby bude mít určitě vyšší cenu. Tento komfort je ovšem pro dlouhodobé bydlení velmi cenný. Berte v úvahu i potenciální rozvoj. Místní zastupitelstvo lze v okolí plánuje zrekonstruovat cestu a chodníky, otevřít novou školu či školku a soukromý investor plánuje zřídit nákupní zónu s kulturně-společenským centrem. Plánovaný rozvoj má vliv i na ceny domů a bytů. Platí to samozřejmě i opačně – pokud lokalita upadá, bude padat i cena nemovitosti.
  6. PROVĚŘTE SI PRÁVNÍ STAV NEMOVITOSTI
    Z právního hlediska je nutné přezkoumat, zda nemovitost kupujete od skutečného majitele, zda je nemovitost bez tiarch, břemen nebo jiných omezení. Neuškodí přezkoumat ani termín nabytí nemovitosti prodávajícího, což je vlastně i součástí znaleckého posudku nemovitosti. V případě rodinného domu je nutno přezkoumat i stav pozemku – např. u domu. zda nad pozemkem, vedle nebo pod pozemkem nevedou v nějaké části sítě, které by nás mohly v budoucnu omezit. Doporučujeme se zajímat také o okolí, o připravované změny v okolí nemovitosti, dostupnost občanské vybavenosti. Toto vše bude i do budoucna ovlivňovat hodnotu nemovitosti a kvalitu bydlení.
  7. OBRAŤTE SE NA REALITNÍHO AGENTA
    Možná se vám bude zdát, že najmout si dobrou realitní kancelář nebo právníka jsou vyhozeny peníze, opak je pravdou. Služby těchto odborníků jsou k nezaplacení. Poradí, doporučí a také šetří čas. Renomovaná realitní kancelář jasně a srozumitelně vysvětlí celý proces prodeje nemovitosti, pomáhá při rozhodování. Poskytne poradenství při zpracování smluvní dokumentace potřebné k úspěšnému zvládnutí celého procesu. To ovšem pochopitelně platí jen v případě, že se spojíte s makléřem, který je seriózní a nedívá jen na to, aby prodal rychle.
  8. KVALITU BYDLENÍ OVLIVŇUJÍ I MATERIÁLY A PROVEDENÍ
    Cena domu se odvíjí také od toho, zda je postaven z cihel nebo panelů. Cihlový dům nabízí lepší a snazší změny dispozice, má lepší izolační vlastnosti než panel. Dnes už však rozhoduje i zateplení, při kterém je třeba si zjistit, kdy a jak bylo realizováno. Na cenu ovlivňuje věk bytovky, to, zda byt má nebo nemá balkon, jak atraktivní výhled nabízí nebo to, zda se jedná o krajní byt nebo ne. Rozhodně byste se měli ptát na technický stav rozvodů, stoupaček, výtahu, střechy, zateplení, zjistit energetický certifikát budovy a jaké jsou provozní náklady na energie.
  9. RÁTEJTE I S CENOU NA DODATEČNÉ OPRAVY
    Při obhlídce starších domů a bytů se podívejte na stav oken a podlah. Možná s jejich výměnou počítáte automaticky, ale možná ne. Všímejte si i jiných věcí, například mokrých fleků v horních rozích místnosti. Pravděpodobně to znamená, že není v pořádku izolace a bytovka vlhne. Je dobré si uvědomit, jestli byt nebo dům, o který máte zájem, je v původním stavu nebo po rekonstrukci. Dívat se na předělané nemovitosti je lákavé a jsme u nich ochotni zvažovat i vyšší cenu. Otázka je jak kvalitně byla odvedena práce. Platí, že aktuálně je na realitním trhu největší zájem o nemovitosti po kompletní rekonstrukci, nebo o ty, které prošly alespoň částečnou rekonstrukcí.
  10. SUSEDI A ÚDRŽBA NEMOVITOSTI
    Při obhlídkách sledujte nejen byt samotný, ale také bytovku. Její stav vám napoví, jací lidé v ní bydlí, zda o svůj vchod a okolí pečují a zda se budete v jejich přítomnosti cítit dobře. Ptejte se na to, jakými investicemi bytovka prošla, co ji čeká, jaký je stav financí ve fondu oprav. Zajímejte se io to, zda je v ní zajištěna ochrana, například funkčním kamerovým systémem. Atraktivnost budoucího bydlení závisí i na sousedech. Prokouknout sousedské vztahy během obhlídky je často nemožné, někdy však stačí být jen pozorný. Pokud vám na lokalitě záleží, je dobré zeptat se sousedů, jak se jim bydlí. Napoví vám to, co můžete do budoucna očekávat.

Kdy je čas na změnu zaměstnání? Výhody práce v kamionové dopravě

Cítíte se ve své současné práci uvězněni? Toužíte po změně, ale nevíte, kam se vydat? Možná je právě kamionová doprava tou správnou volbou pro...

Pohled do historie řemesel – Od pravěku po moderní dobu

Řemesla, jako neodmyslitelná součást lidské historie, se vyvíjela spolu s námi. Od jednoduchých nástrojů z kamene a kostí, přes složité mechanismy středověku až po...

Ubytování v Krkonoších s dětmi: Tipy na nejlepší rodinné hotely a chaty

Ubytování v Krkonoších s dětmi je oblíbeným tématem pro rodiny, které chtějí plánovat svou příští dovolenou. Krkonoše, které se nacházejí na severu České republiky,...
Exit mobile version